10.2.2022 – 10.3.2022 OriginalArte

Zbyněk Slavíček

Obdiv

Vyvolávací cena 7 200 CZK

Technika akryl na plátně
Signatura signováno PD „ZS“, vzadu autorské a pozůstalostní razítko
Rozměry 30x40 cm

Zbyněk Slavíček byl malíř a kostýmní výtvarník, jeden z nejvýznamnějších fenoménů naší výtvarné kultury druhé poloviny 20. století.

Malbu studoval na VŠUP v Praze v ateliéru Antonína Kybala a následně v ateliéru Miloslava Holého na AVU. Od konce 50. let vystavoval svá díla inspirovaná soudobou abstraktní tvorbou, v 60. letech s tvůrčí skupinou Etapa. Zcela samostatnou kapitolu jeho tvorby představuje série textilních objektů, většinou art protisů, které realizoval od roku 1970 ve spolupráci s manželkou Ivanou. Po její smrti v roce 1988 se stáhl do ústraní a věnoval se výhradně malbě, kdy abstraktní tvarosloví střídal s obrazy fragmentů architektur, nebo figurálními kompozicemi. Také na zde prezentovaném obraze „Obdiv“ z posledního období Slavíčkovy tvorby všímavý divák vprostřed abstraktního tvarosloví nachází mužskou postavu a vedle ní vpravo sedící nahou ženu s velkými prsy.

Konec aukce 10.03.2022    18:54