Položka č.     125
Pohled 1 Pohled 2 Pohled 3 Signatura Detail

Fernando Botero

Balerína

Vyvolávací cena 22 000 CZK

Technika Patinovaný bronz
Signatura Signováno na podstavci
Rozměry Výška 40,5 cm, podstavec 13 x 13 x 7 cm
Provenience Soukromá sbírka
Poznámka POZOR! Do této aukce doporučujeme přihazovat přímo na portálu LiveBid - viz https://livebid.cz/auction/originalarte_12_2020 Příhozy a limitování tam učiněné mají přednost!
Datování novodobý odlitek

Novodobý odlitek, signováno na plintě.

Patinovaný bronz, výška 40,5 cm, hmotnost 6,2 kg. Autorem předlohy je kolumbijský malíř a sochař Fernando Botero (narozen 19. dubna 1932 v kolumbijském Medellínu). Vytvořil si svůj vlastní výtvarný styl připomínající směs lidové představivosti a naivního malířství, z něhož se nevymyká ani na mramorový podstavec umístěná Balerína, pojící se k jeho další tvorbě. Kromě malby se výrazný talent Fernanda Botera projevil i v sochařství, kterému se intenzivně věnuje od roku 1976. Charakteristickým znakem jeho plastik i obrazů je figurativní tvorba, kdy proporce lidských postav a zvířat jsou předimenzované. Součástí jeho pohledu na svět bývá ironie a grotesknost, leckdy i sociální kritika. Především však Botero lidské tělo, inspirován dílem Rubense, zobrazuje v nadměrných proporcích, jimiž vytváří nový, svébytný ideál krásy. Od roku 1960 žil Botero v New Yorku, odkud přesídlil v roce 1973 do PAříže, často pobývá i v Toskánsku. V Evropě vytvořil mnoho soch, včetně série monumentálních ženských aktů, které byly na počátku 90. let vystaveny po celé délce Champs-Elysées. Řada jeho pozoruhodných soch je dnes rozmístěna po ulicích New Yorku, ale i v mnoha velkoměstech evropských států, V posledních třech desetiletích dosáhly mezinárodního uznání jeho obrazy i sochy na výstavách po celém světě. V roce 2012 získal cenu Mezinárodního sochařského centra za celoživotní sochařské dílo. Jeho umění sbírá mnoho významných muzeí, korporací a soukromých sběratelů.